Połączenie Revit
Osobne pliki *.rvt możemy łączyć w celu ułatwienia zarządzaniem większym projektem, złożenia plików branżowych lub zwyczajnie zwiększenia wydajności pracy. Połączenie ma sporą przewagę nad importem, ponieważ umożliwia wczytanie ponowne lub usunięcie z pamięci podłączonego pliku. Funkcje te są bardzo pomocne w sytuacji, gdy podłączony plik ulega ciągłym zmianom. Jak jednak wygląda linkowanie plików, w którym również są zdefiniowane połączenia, a więc model zagnieżdżony?
Model zagnieżdżony
Wyświetlanie modelu zagnieżdżonego uzależnione jest od typu odniesienia. Zarówno z zakładce „Wstaw” jak i „Zarządzaj” mamy dostęp do okna „Zarządzanie łączami”. Odniesienia posiada dwa typy: Nakładanie oraz Zamocowanie. Przyjrzyjmy się czym oba tryby się różnią.
Nakładanie
Gdy ustawimy typ odniesienia na nakładanie, pogram nie załaduje modeli zagnieżdżonych, a więc nie wyświetlą się w naszym projekcie. Sytuacje obrazuje grafika poniżej. Mamy otwarty plik „C”, do którego podłączamy model „B”. Pomimo, że w pliku „B” jest połączenie („A”), nie wyświetli się w pliku „C”.
Zamocowanie
Jeżeli zmienimy ustawienie Typu na Zamocowanie dla pliku „A” w pliku „B”, podczas podłączenia pliku „B” do naszego projektu „C”, nasz zagnieżdżony plik („A”), wyświetli się w projekcie „C”. Sytuacje obrazuje poniższa grafika.
Gdy projekt „A” może zostać wyświetlony w modelu hosta (model „C”), mamy możliwość edycji sposobu wyświetlania modelu zagnieżdżonego przy użyciu rozbudowanych filtrów. To zagadnienie zostawiam jako temat kolejnego wpisu.