Wśród rodzin Autodesk Revit znajdziemy wiele komponentów, które można przypisać do zbioru elementów wyposażenia MEP (Mechanical, Electrical, Plumbing). Związane są z branżą: wentylacyjną, elektryczną oraz wszelkiego typu instalacjami rurowymi. Cechą wyróżniającą te modele jest możliwość tworzenia odpowiednich systemów oraz funkcja transportu prądu, cieczy lub gazu. Aby stworzona rodzina MEP była w pełni funkcjonalna należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie zdefiniowanie łączników.

Czym jest Łącznik?

Pod pojęciem "Łącznika" kryje się zasadnicza różnica pomiędzy komponentami architektury i konstrukcji, a komponentami MEP. W przypadku tych ostatnich najistotniejszą funkcjonalnością jest możliwość 'wpięcia' elementu do systemu. Odpowiednie zdefiniowanie "Łącznika" jest konieczne do poprawnego zachowania elementu w projekcie, zgodnie z naszymi założeniami.

Dziedziny złączy

Każdy element złącza oparty jest na płaszczyźnie. Jego lokalizacja definiuje miejsce, gdzie możliwe będzie przyłączenie współpracującego z dziedziną złącza komponentu. Pojęcie dziedziny można powiązać z typami systemów, z którymi obiekt będzie mógł współpracować. Jest ono ściśle powiązane z narzędziem, użytym podczas wstawiania elementu.

Łączniki w Autodesk Revit
Łączniki w Autodesk Revit
  • Wtyczka elektryczna - pozwala na podłączenie elementu do dowolnego typu połączeń elektrycznych, w tym m.in. systemów zasilania, alarmowych, telefonicznych;
  • Złączka kanału - dedykowana dla elementów stanowiących część wyposażenia systemu wentylacyjnego, umożliwia 'wpięcie' elementu do systemu HVAC,
  • Złączka rur - zezwala na włączenie komponentu w system orurowania,
  • Łącznik drabinki kablowej - używane dla kanałów kablowych, złączek kanałów kablowych i innych komponentów przeznaczonych dla okablowania,
  • Złącze rury kablowej - wykorzystywane w komponentach: rur kablowych, złączek rur kablowych i innych przeznaczonych dla okablowania.

W przypadku wyboru nieodpowiedniego narzędzia konieczne jest usunięcie "Łącznika" i wstawienie nowego.

Pomocna etykieta

Elementy złącza w projekcie posiadają swoją reprezentację graficzną w postaci etykiety. Informuje ona o typie systemu do jakiego możemy podłączyć komponent. W jej obrębie pojawić się mogą również takie informacje jak wymagany przepływ czy kierunek lub rozmiar złącza.

Etykiety łączników Autdesk Revit
Etykiety łączników Autdesk Revit

 

Obliczenia

Jedną z wymaganych funkcjonalności elementów MEP jest możliwość przenoszenia informacji dotyczących: przepływu, ciśnienia pracy oraz automatycznego wymiarowania. Kluczową rolę w tych procesach odgrywa 'Łącznik'. Wstawiając go w rodzinie należy pamiętać, że strzałka reprezentująca nie wskazuje kierunku przepływu przez komponent, a jedynie kierunek, w którym możliwe będzie utworzenie połączenia w projekcie. Warto również zwrócić uwagę na odpowiednie ustawienie parametrów złącza, ponieważ to od nich zależy poprawność przeprowadzanych obliczeń.

Parametry złącza
Parametry złącza

Tags:

Zobacz podobne

Autodesk_Revit_2019

TOP 5 nowości w Autodesk Revit 2019

W połowie kwietnia Autodesk opublikował najnowszą wersję oprogramowania Revit, opatrzoną numerem 2019. Nowe wydanie ...

Dynamo_II

Filtrowanie list w Dynamo

Praca przy użyciu oprogramowania Dynamo w dużej mierze opiera się na odpowiednich działaniach przeprowadzanych ...

Wysokość obliczeń pomieszczenia Blubim

Wysokość obliczeń pomieszczeń

Zagadnienie pomieszczeń w oprogramowaniu Revit należy do bardzo złożonych. Szczególnie ważnym aspektem jest poprawne ...