Każdy z uczestników inwestycji ma inne priorytety oraz wymagania dotyczące konkretnych elementów projektu. Zdefiniowanie zakresu uszczegółowienia oraz informacji zawartych w modelu to podstawa, która powinno się odbyć przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac. W projekcie, dla tego samego etapu projektowania, poziomy szczegółowości mogą różnić się w zależności od branży oraz elementu. Dlatego należy je zdefiniować osobno. Do łatwiejszego określenia wymagań dotyczących zawartości i oceny jakości wykonania projektu w środowisku BIM używa się systemu oceny LOD.

Skąd wzięło się pojęcie "LOD"?

Określanie wymaganej szczegółowości dokumentacji jest nieodzownym elementem procesu projektowania. Pytania: „a nie można zrobić tego dokładniej?” lub „czy można ten model uprościć?” każdy projektant zna i pewnie słyszał już nie raz.

Zagadnienie Level of Development doczekało się swojego pierwszego poważnego opracowania w 2008 roku. W artykule „E202-2008 Building Information Modeling Protocol”, stworzonym przez Amerykański Instytut Architektów, pojęcie LOD definiowane jest (w wolnym tłumaczeniu) jako poziom kompletności, do którego element został dopracowany. System oceny dzieli się na 5 klas (100, 200, 300, 400, 500), z których każda kolejna charakteryzowała się wyższym poziomem szczegółowości elementu.

Trzy lata później przy współpracy z BIMFORUM powstała grupa ekspertów, której zadaniem było określenie ujednoliconego standardu LOD. Wynikiem ich pracy grupy jest  specyfikacja „Level of Development Specification” z 2013 roku. Oprócz zdefiniowania istniejących już klas grupa stworzyła nową, LOD 350.

LOD w BIM
LOD w BIM

Od tego czasu specyfikacja rokrocznie pojawia się na łamach BIMFORUM. Wszystkie wydania dostępne są pod adresem http://bimforum.org/lod/.

Klasy LOD

Obecnie w pracy projektanta korzysta się z 6ciu klas oceny systemem Level of Development. Każda wyższa klasa posiada bardziej rozwinięte cechy od poprzedniej.

  • LOD 100 – element modelu jest przedstawiony graficznie w ogólnym kształcie za pomocą symbolu;
  • LOD 200 – element modelu jest przedstawiony graficznie w ogólnym kształcie z przybliżonymi informacjami dotyczącymi wielkości, kształtu, położenia, orientacji i ilości;
  • LOD 300 – element modelu jest przedstawiony graficznie w odpowiadającym rzeczywistości kształcie wraz z dokładnymi informacjami dotyczącymi wielkości, kształtu, położenia, orientacji i ilości;
  • LOD 350 – cechy LOD 300 + określone są relacje elementu modelu z innymi elementami budynku;
  • LOD 400 – cechy LOD 350 + określone są cechy dotyczącymi produkcji, montażu, instalacji;
  • LOD 500 – element modelu jest zweryfikowany na budowie i odpowiada rzeczywistości pod względem wielkości, kształtu, położenia, orientacji i ilości.

 

LOD w BIM
Przykład LOD w praktyce

 

Czy więcej znaczy lepiej?

Nie ma normy mówiącej o tym, w jakich klasach powinien być stworzony projekt budowlany czy wykonawczy. Biorąc pod uwagę polskie realia projektowania projekt budowlany mógłby zostać wykonany w LOD 200, natomiast projekt wykonawczy w LOD 300 lub 350.

Przed tworzeniem modelu warto zadać sobie (lub inwestorowi) pytanie: do czego ma służyć i jak wiele przedstawiać? Pozwoli nam to na przypisanie klasy LOD. Znając odpowiedź możemy ustalić, na których elementy modelu należy się skupić, a które można pominąć. Pamiętajmy, że tworzenie w szczegółowości wyższej niż wymagana zwiększa wagę pliku i wydłuża czas pracy.

Korzyści jakie daje standard LOD

Stosowanie standaryzacji LOD definiuje wymaganą zawartość modelu na koniec każdego etapu projektu. Korzystanie z klas LOD jest szczególnie pomocne w aspekcie komunikacji. Łatwy staje się sposób przedstawienia wymagań zleceniodawcy jak i przedstawienie wizji projektanta. Szybszy staje się również proces określania kiedy konkretne informacje będą w modelu dostępne.

System LOD stanowi dla branży BIM konkretne narzędzie do rozwiązywania problemu określania klasyfikacji szczegółowości modelu. Stosowanie skali wspomaga efektywność i skuteczność komunikacji poprzez łatwiejszą definicję wymaganych i osiąganych etapów projektowania.

 

Źródła:

  1. AIA, E202-2008 Building Information Modeling Protocol, 2008
  2. BIMFORUM, Level of Development Specification, kwiecień 2013

Tags:

Zobacz podobne

Ogrodzenie na spadku

Narzędzie "Poręcz" Do nowości funkcjonalnych aktualizacji oprogramowania Autodesk Revit 2017 należy udoskonalenie narzędzia „Poręcz”. ...

Parametry wymiarów elementu

Parametry Parametry umożliwiają sterowanie wartościami konkretnej zmiennej komponentu, przykładowo mogą być to wymiary, materiały ...

Przestrzenie w Autodesk Revit

O tym jak potężnym programem jest Revit nie trzeba nikogo uświadamiać. Wychodząc na przeciw ...