BCF – BIM Collaboration Format

Wstęp

Podczas procesu inwestycyjnego, komunikacja jest niezwykle ważną częścią przebiegu pracy. Zderzamy się z szeregiem problemów, które należy rozwiązać lub po prostu poinformować o nich współuczestników projektu.

Kłopoty związane z wymianą modeli rozwiązuje nam otwarty standard IFC. Podobną rolę spełnia format BCF w komunikacji interpersonalnej. Pomaga we współpracy w projekcie i łatwiejszej wymianie informacji, a także oszczędza czas lokalizacji miejsc wymagających koordynacji, zwłaszcza międzybranżowej.

BCF

BCF (BIM Collaboration Format) to otwarty format pliku, który pozwala na dodawanie i wymianę komentarzy lub uwag, przypisanych do konkretnych elementów modelu. Możliwe jest też używanie statusów i filtrów/tagów, co zapewnia lepszą czytelność informacji. Pozwala nie tylko na zobaczenie kto, co i kiedy napisał, ale także na dokładne zlokalizowanie problemu, za pomocą przypisania odpowiedniego widoku czy zdjęcia. Dzięki zapamiętywaniu historii, z łatwością można przeanalizować ciąg współpracy między uczestnikami procesu.

 

 

Format BCF opiera się na języku XML. Poprzez identyfikatory GUID powiązuje komentarz z obiektem. Standard BCF został stworzony, aby nie wymieniać danych o dużej objętości. Przenosi m. in. komentarze, viewpointy, snapshoty czy uwagi, a nie pełny model BIM.

Pierwsza wersja tego formatu “bcfXML v1” wyszła od Tekli i Solibri w 2010 roku. Miała na celu poprawę koordynacji w procesie BIM. BuildingSMART ulepszyło i zaadoptowało BCF jako jeden ze swoich standardów. Druga wersja “bcfXML v2” została wypuszczona w 2014 roku. Aktualnie najnowszą wersją opublikowaną w 2017 roku jest “bcfXML v2.1” i “bcfAPI v2.1”.

Już teraz dużo z dostępnych na rynku narzędzi BIM wspiera format BCF, a są to m.in.: Solibri Model Checker, Archicad, MagiCAD, Tekla Structures, Tekla BIMsight, DDS i wiele innych.

 

 

Podsumowanie

BCF to niezwykle przydatny standard buildingSMART, który jest częścią ideologii OpenBIM. Może się wydawać, że format ten nie posiada wielu możliwości. Poprzez ścisłe powiązanie z modelem i uczestnikami procesu inwestycyjnego komunikacja staje się płynniejsza, a współpraca łatwiejsza dzięki lepszemu zrozumieniu i odnajdywaniu newralgicznych kwestii.

 

Źródła:

http://www.buildingsmart-tech.org/specifications/bcf-releases

https://helpcenter.graphisoft.com/guides/archicad-20/collaboration-guide-for-archicad-20/interoperability/bim_collaboration_format_bcf/

Tags:

Zobacz podobne

Błędy w Autodesk Revit #1

Revitowe absurdy #1

Nie istnieje oprogramowanie idealne. Proporcjonalnie do czasu pracy w programie rośnie liczba zagadnień, których ...

10# wskazówek ułatwiających pracę w Revicie vol.1

Wielu użytkowników zaczynając pracę w Revicie posiada przyzwyczajenia z programów 2D lub innych nieparametrycznych ...

Worksets, czyli Zadania w Autodesk Revit

Słowem wstępu Idea współdzielenia projektu jest niezwykle przydatna przy współpracy zespołu. Program Autodesk Revit ...