BCF – BIM Collaboration Format

Wstęp

Podczas procesu inwestycyjnego, komunikacja jest niezwykle ważną częścią przebiegu pracy. Zderzamy się z szeregiem problemów, które należy rozwiązać lub po prostu poinformować o nich współuczestników projektu.

Kłopoty związane z wymianą modeli rozwiązuje nam otwarty standard IFC. Podobną rolę spełnia format BCF w komunikacji interpersonalnej. Pomaga we współpracy w projekcie i łatwiejszej wymianie informacji, a także oszczędza czas lokalizacji miejsc wymagających koordynacji, zwłaszcza międzybranżowej.

BCF

BCF (BIM Collaboration Format) to otwarty format pliku, który pozwala na dodawanie i wymianę komentarzy lub uwag, przypisanych do konkretnych elementów modelu. Możliwe jest też używanie statusów i filtrów/tagów, co zapewnia lepszą czytelność informacji. Pozwala nie tylko na zobaczenie kto, co i kiedy napisał, ale także na dokładne zlokalizowanie problemu, za pomocą przypisania odpowiedniego widoku czy zdjęcia. Dzięki zapamiętywaniu historii, z łatwością można przeanalizować ciąg współpracy między uczestnikami procesu.

 

 

Format BCF opiera się na języku XML. Poprzez identyfikatory GUID powiązuje komentarz z obiektem. Standard BCF został stworzony, aby nie wymieniać danych o dużej objętości. Przenosi m. in. komentarze, viewpointy, snapshoty czy uwagi, a nie pełny model BIM.

Pierwsza wersja tego formatu “bcfXML v1” wyszła od Tekli i Solibri w 2010 roku. Miała na celu poprawę koordynacji w procesie BIM. BuildingSMART ulepszyło i zaadoptowało BCF jako jeden ze swoich standardów. Druga wersja “bcfXML v2” została wypuszczona w 2014 roku. Aktualnie najnowszą wersją opublikowaną w 2017 roku jest “bcfXML v2.1” i “bcfAPI v2.1”.

Już teraz dużo z dostępnych na rynku narzędzi BIM wspiera format BCF, a są to m.in.: Solibri Model Checker, Archicad, MagiCAD, Tekla Structures, Tekla BIMsight, DDS i wiele innych.

 

 

Podsumowanie

BCF to niezwykle przydatny standard buildingSMART, który jest częścią ideologii OpenBIM. Może się wydawać, że format ten nie posiada wielu możliwości. Poprzez ścisłe powiązanie z modelem i uczestnikami procesu inwestycyjnego komunikacja staje się płynniejsza, a współpraca łatwiejsza dzięki lepszemu zrozumieniu i odnajdywaniu newralgicznych kwestii.

 

Źródła:

http://www.buildingsmart-tech.org/specifications/bcf-releases

https://helpcenter.graphisoft.com/guides/archicad-20/collaboration-guide-for-archicad-20/interoperability/bim_collaboration_format_bcf/

Tags:

Zobacz podobne

Modyfikacja tekstury w programie Autodesk Revit

Modyfikacja tekstury w programie Autodesk Revit

Prosta kontrola nad teksturami wyświetlanymi w Autodesk Revit jest możliwa, choć sam program nie ...

Lookup Table, czyli tabela przeglądowa

Oprogramowanie Autodesk Revit umożliwia kilka sposobów sterowania wartościami zmiennej. Zaliczyć do nich można przypisanie ...

Obiekt nadrzędny w rodzinie Autodesk Revit

Rodzina z obiektem nadrzędnym

Charakterystyka rodzin Z punktu widzenia użytkownika oprogramowania Autodesk Revit istnieją trzy podstawowe typy rodzin: ...