5# zasad korzystania z pliku *.dwg w Autodesk Revit

Wstęp

Przenoszenie danych projektowych pomiędzy AutoCADem a Revitem jest możliwe, jednak korzystanie z tego typu zabiegu może wprowadzać niepotrzebny chaos. Dziś przedstawię kilka złotych zasad dotyczących korzystania z pliku *.dwg w środowisku Revit.

 

 

1. Importować czy łączyć?

Zadajmy sobie pytanie, z którego rozwiązania lepiej skorzystać: importu czy połączenia pliku CAD? Wykorzystanie każdej z opcji niesie za sobą pewne konsekwencje. Połączenie jest odpowiednikiem zewnętrznego odnośnika w programie AutoCAD. Z zakładki Zarządzaj połączeniami możliwa jest jego szybka aktualizacja poprJzez ponowne wczytanie lub usunięcie z pamięci. Import jest skuteczniejszy jeśli plik z AutoCADa po imporcie do Revita nie ulega dalszym zmianom lub są one dla nas nieistotne.

2. Zwróć uwagę na jednostki

Podłączony rysunek stworzony w formacie *.dwg możemy w łatwy sposób wykorzystać jako podkład. Revit automatycznie przyciąga charakterystyczne punkty stworzone w programie AutoCAD, takie jak narożniki ścian, czy przecięcia osi. Należy pamiętać o odpowiednim zdefiniowaniu jednostek rysunkowych, które w obu projektach powinny być jednakowe.

3. Co za dużo to niezdrowo

Dobrze jest wyrobić w sobie odruch odłączania/usuwania nieużywanych połączeń pliku CAD. Odciążymy tym samym jedJnostkę, na której pracujemy, przez co możemy uniknąć potencjalnego uszkodzenia pliku. Ograniczymy również możliwość powstania zbędnego w projekcie bałaganu.

4. Wybierz tylko potrzebne warstwy

Podłączając plik z programu AutoCAD możemy wybrać warstwy, z których chcemy korzystać w Revicie. Ma to ogromny wpływ na czytelność projektu, co przekłada się na efektywność pracy. Wyboru możemy dokonać również z poziomJu ustawień widoczności (zakładka Kategorie importowane).

 

 

5. Własny standard eksportu plików

Przed wyeksportowaniem pliku z programu Revit do formatu *.dwg warto poświęcić chwilę czasu na zdefiniowanie ustawień eksportu. Stworzenie własnej konfiguracji na pewno poprawi czytelność pliku. Warto zadbać o wygląd linii, kolorów i wzorów wypełnienia, a także prawidłowy eksport brył oraz zdefiniowanych powierzchni.

 

Źródło: http://help.autodesk.com

Tags:

Zobacz podobne

Narzędzie “Uzgodnij właściwości typów”

Wstęp Narzędzie "Uzgodnij właściwości typów" inaczej zwane "Dopasuj typ", służy do uzgodnienia typów parametru źródłowego ...

Wysokość obliczeń pomieszczenia Blubim

Wysokość obliczeń pomieszczeń

Zagadnienie pomieszczeń w oprogramowaniu Revit należy do bardzo złożonych. Szczególnie ważnym aspektem jest poprawne ...

Zaokrąglenia w Revicie …

W ostatnim czasie wiele osób zgłaszało problemy z zaokrągleniem w Revicie, a dokładniej z ...